Accenture Aptitude Mock Test 2
Quiz-summary
0 of 10 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
Information
We tried to compile the most important question which was asked in the Accenture test. In this quiz, we added Accenture Aptitude Questions and Answers with Explanation
Time: 10 Minutes
No. of questions : 10
Important: Your quiz will get started as soon as you click on the start button.
Please enter your name to get started
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score |
|
Your score |
|
Categories
- Not categorized 0%
-
Congratulation on completing the test.
Explanation for the questions
Pos. | Name | Entered on | Points | Result |
---|---|---|---|---|
Table is loading | ||||
No data available | ||||
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Answered
- Review
-
Question 1 of 10
1. Question
A certain number of men take 45 days to complete work. If there are 10 men less then they will take 60 days to complete the work. Find the original number of men.
Correct
Answer – 40
Explanation: Let us assume initially there are X men. Then x*45 = (x-10)*60. So we get x = 40
Incorrect
Answer – 40
Explanation: Let us assume initially there are X men. Then x*45 = (x-10)*60. So we get x = 40
-
Question 2 of 10
2. Question
Manoj can do a work in 20 days, while Chandu can do the same work in 25 days. They started the work jointly. A few days later Suresh also joined them and thus all of them completed the whole work in 10 days. All of them were paid total Rs.1000. What is the share of Suresh?
Correct
Answer – 100
Explanation: Efficiency of Manoj = 5% The efficiency of Chandu = 4% They will complete only 90% of the work = [(5+4)*10] =90 Remaining work was done by Suresh = 10%. Share of Suresh = 10/100 * 1000 = 100
Incorrect
Answer – 100
Explanation: Efficiency of Manoj = 5% The efficiency of Chandu = 4% They will complete only 90% of the work = [(5+4)*10] =90 Remaining work was done by Suresh = 10%. Share of Suresh = 10/100 * 1000 = 100
-
Question 3 of 10
3. Question
A portion of $6600 is invested at a 5% annual return, while the remainder is invested at a 3% annual return. If the annual income from the portion earning a 5% return is twice that of the other portion, what is the total income from the two investments after one year?
Correct
Answer - 270
Explanation: According to the given data
5x + 3y = z (total)
x + y = 6600
5x= 2(3y) [ condition given]
5x – 6y = 0 x + y = 6600
5x -6y = 0
Subtract both equations and you get x = 3600 so y = 3000
3600*.05 = 180
3000*.03 = 90
z (total) = 270
Therefore, the total income from the two investments after one year = 270
Incorrect
Answer - 270
Explanation: According to the given data
5x + 3y = z (total)
x + y = 6600
5x= 2(3y) [ condition given]
5x – 6y = 0 x + y = 6600
5x -6y = 0
Subtract both equations and you get x = 3600 so y = 3000
3600*.05 = 180
3000*.03 = 90
z (total) = 270
Therefore, the total income from the two investments after one year = 270
-
Question 4 of 10
4. Question
A Boat takes total 16 hours for traveling downstream from point A to point B and coming back point C which is somewhere between A and B. If the speed of the Boat in Still water is 9 Km/hr and the rate of stream is 6 Km/hr, then what is the distance between A and C?
Correct
Answer – Cannot be determined
Explanation: 16 = D/9+6 + x/9-6
Incorrect
Answer – Cannot be determined
Explanation: 16 = D/9+6 + x/9-6
-
Question 5 of 10
5. Question
A Boat going upstream takes 8 hours 24 minutes to cover a certain distance, while it takes 5 hours to cover 5/7 of the same distance running downstream. Then what is the ratio of the speed of boat to speed of water current?
Correct
Answer – 11:1
Explanation: (S-R)*42/5 = (S+R)*7 S:R = 11:1
Incorrect
Answer – 11:1
Explanation: (S-R)*42/5 = (S+R)*7 S:R = 11:1
-
Question 6 of 10
6. Question
An alloy contains Brass, Iron, and Zinc in the ratio 2:3:1 and another contains Iron, zinc, and lead in the ratio 5:4:3. If equal weights of both alloys are melted together to form a third alloy, then what will be the weight of lead per kg in new alloy?
Correct
Answer – 1/8
Explanation: Shortcut: In the first alloy, 2:3:1 =6*2
5:4:3 =12
Multiply 2 to make it equal,
4:6:2
5:4:3
Adding all, 4:11:6:3=24
3/24=1/8
Incorrect
Answer – 1/8
Explanation: Shortcut: In the first alloy, 2:3:1 =6*2
5:4:3 =12
Multiply 2 to make it equal,
4:6:2
5:4:3
Adding all, 4:11:6:3=24
3/24=1/8
-
Question 7 of 10
7. Question
Cost price of 80 notebooks is equal to the selling price of 65 notebooks. The gain or loss % is
Correct
Answer – 23%
Explanation: % = [80 – 65/65]*100
= 15*100/65 = 1500/65
= 23.07 = 23% profit
Therefore, the gain percentage is 23%.
Incorrect
Answer – 23%
Explanation: % = [80 – 65/65]*100
= 15*100/65 = 1500/65
= 23.07 = 23% profit
Therefore, the gain percentage is 23%.
-
Question 8 of 10
8. Question
Shas married 8 year ago. Today her age is 9/7 times to that time of marriage. At present his son’s age is 1/6th of her age. What was her son’s age 3 year ago?
Correct
Answer – 2 yr
Explanation: Let us assume that Sravan’s age 8 year ago = x
Present age = x + 8
x + 8 = 9/7 x
7(x + 8)= 9x
x = 28; 28 + 8 = 36
Son’s age = 1/6 * 36 = 6
Son’s age 4 year ago = 6-4 =2
Incorrect
Answer – 2 yr
Explanation: Let us assume that Sravan’s age 8 year ago = x
Present age = x + 8
x + 8 = 9/7 x
7(x + 8)= 9x
x = 28; 28 + 8 = 36
Son’s age = 1/6 * 36 = 6
Son’s age 4 year ago = 6-4 =2
-
Question 9 of 10
9. Question
√(456÷12+142-11) =?
Correct
Answer – 13
Explanation: 38+142-11 = 169 = 13*13
Incorrect
Answer – 13
Explanation: 38+142-11 = 169 = 13*13
-
Question 10 of 10
10. Question
15 32 60 122 240 ?
Correct
Answer – 482
Explanation: 15 * 2 + 2 = 32
32 * 2 – 4 = 60
60 * 2 + 2 = 122; 122 * 2 – 4 = 240
Then 240*2 + 2 = 482
Incorrect
Answer – 482
Explanation: 15 * 2 + 2 = 32
32 * 2 – 4 = 60
60 * 2 + 2 = 122; 122 * 2 – 4 = 240
Then 240*2 + 2 = 482